Jdi na obsah Jdi na menu
 


Okolí

O obci Olomučany:

Obec se nachází asi 28 km severně od Brna. Leží na severozápadním výběžku Drahanské vrchoviny v kopcovitém terénu s nadmořskou výškou 248 až 508 m nad mořem na okraji chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Celková rozloha katastru obce činí 1513 ha a je z velké části pokryta smíšenými lesy. Geologicky se obec nachází na tzv. brněnské vyvřelině částečně tvořené vápencovými horninami. Dostupnost obce je zajištěna autobusovým spojením z 4 km vzdáleného Blanska, kterým také prochází vlakový koridor Brno – Česká Třebová.

V okolí obce se nachází velké množství turistických tras, například Pěší stezka Olomučany a cykloturistických tras, které jsou přímo napojeny na stezky vedoucí do Moravského krasu a zpět. Cyklotrasy volně navazují na stezku vedoucí z Brna s průtahem do nedalekého Rakoveckého údolí a dále do Olomouce.
Nejvyhledávanějším a zároveň nejvyšším bodem v okolí obce je Máchův památník v nadmořské výšce 508 m n. m., z něhož jsou překrásné výhledy – při dobré viditelnosti až na Pálavské vrchy a nejbližší vrcholky rakouských Alp. Máchův památník se nachází přibližně uprostřed krajinného prvku nazvaného lesnický Slavín, na jehož území je nespočet převážně opravených a dobře udržovaných lesních studánek:

Studánka Nad Dubskou (1048)

Studánka U Aničky (1049)

Studánka U Kalicha (Bažantí) (933)

Studánka Pod (Novým) hradem (902)

Studánka Pod Jasanem (688)

Studánka Kančí (692)

Studánka U Tetřeva (695)

Studánka Huberova (630)

Studánka U srnce (213)

Studánka U kukučky (214)

Studánka U Huberta (215)

Informace o studánkách odkazují na server estudánky.cz.

Nejznámější z nich jsou U srnce, U Huberta a U Tetřeva, okolo kterých jsou založeny udržované lesní parky. Téměř všechny studánky jsou dostupné jak na kole, tak pěšky a jsou vyhledávanými turistickými cíly. Při toulkách v okolí je také velké množství nejrůznějších památníčků a pomníčků věnovaných zakladatelům výše zmíněného lesnického Slavína. Díky poloze obce, s poměrně velkým převýšením, se návštěvníkům z mnoha míst naskýtají krásné výhledy do okolní krajiny.

V katastru obce se také nachází zříceniny Čertova hrádku a Nového hradu

Další zajímavostí je stálá expozice olomučanské keramiky umístěná na obecním úřadu. Keramika se vyráběla přímo v obci ve druhé polovině 19. století a počátkem století dvacátého a ve své době byla vyhledávaným užitkovým i okrasným zbožím. Muzeum je možné navštívit po dohodě na obecním úřadu.

Zdroj: http://olomucany.cz/o-obci